Rakovina plic

Plicní rakovina označuje nádory na plicích, které obsahují zhoubné buňky různého stupně vývoje. Nádory plic a průdušek představují širokou skupinu nádorů, které obvykle začínají růst v oblasti průdušnice, v průduškách a průdušinkách nebo v plicních sklípcích či plicní tkáni. Toto onemocnění je ve světě zodpovědné přibližně za jedno z pěti úmrtí na rakovinu.

Koho nejčastěji postihuje rakovina plic?

Nejvíce zasahuje lidi ve věku 65 - 69 let a ohroženi jsou zejména muži kuřáci.

Jaké jsou příznaky rakoviny plic?

Pacienti často příznaky rakoviny plic nepoznají nebo je přičítají banálním onemocněním. V počátečních stádiích nemoc navíc nebolí. Pokud u sebe nebo svých blízkých následující příznaky pozorujete, neznamená to nutně, že jde o rakovinu. Příznaky se mohou objevit samostatně nebo v kombinaci. Pokud máte pochybnosti, vyhledejte lékaře i s obyčejným nachlazením.

Kašel a chrapot

Krev

Špatné dýchání

Problémy s polykáním

Opakované záněty

Bolest svalů

Otoky

Hubnutí

Únava a slabost

Nemocné plíce
na vlastní kůži
Ilona Šedivá

Vymazala bych kuřáckou minulost

Ilona Šedivá porazila velmi těžkou rakovinu plic. Když se dozvěděla, že je nemocná, nemohla tomu uvěřit. Rozhodla se nepříteli postavit čelem a po zdlouhavé léčbě se dokázala vrátit k normálnímu životu. Dnes lituje své kuřácké minulosti a snaží se na toto téma šířit osvětu.

Samovyšetření a návštěva lékaře

Když se člověk s podezřením na rakovinu plic rozhodne vyhledat lékaře, většinou je už pozdě. Nádorové onemocnění na plicích o sobě totiž nemusí dát dlouhou dobu vůbec vědět. Často ho lékaři dokonce objeví až jako metastázy jiného nádoru. Je nezbytné chodit na pravidelné preventivní prohlídky, obzvlášť pokud máte kuřáckou historii, i když žádné příznaky nepociťujete.

Prvním krokem při vyšetření osoby, u které existuje podezření, že trpí rakovinou plic, je rentgen hrudníku. Ten může odhalit přítomnost tumoru, ale i další komplikace. Detailnější informace poté lékaři zjišťují pomocí CT. Provádí se také magnetická rezonance, pozitronová emisní tomografie a bronchoskopie.

Možnosti léčby

Existuje několik různých možností léčby rakoviny plic, ta se ovšem odvíjí především od typu nádoru.

Časté jsou chirurgické zákroky, při kterých lékaři odstraní postiženou plicní tkáň. O tom, jak velká část může být odstraněna, rozhoduje rozsah onemocnění. Lobektomie se provádí k odstranění celého plicního laloku, při pneumonektomii dojde k odstranění celé plíce.

U některých nádorů lékaři přistupují k chemoterapii a následné či souběžné radioterapii. V průběhu se pacientům také podávají cytostatika. Tyto léky blokují dělení rakovinných buněk.

Rizikové faktory

Pokud se vás některé z těchto rizikových faktorů týkají, neznamená to nutně, že rakovinou plic onemocníte. Zvyšuje se ale pravděpodobnost.

Kouření

Pasivní kouření

Karcinogeny

Rodinná historie

Mýty
o rakovině plic
MUDr. Martina Vašáková

Mohou rakovinou plic onemocnět jen kuřáci? A je tato nemoc neléčitelná? Nejčastější mýty o rakovině plic vyvrátila odbornice na pneumologii Martina Vašáková.