Rakovina kůže

Rakovina kůže patří k velmi častým nádorovým onemocněním. Kůže je největším orgánem lidského těla a funguje jako prvotní ochrana před veškerými škodlivými vlivy. Na kůži vzniká velké množství nádorů, mnohé z nich však nejsou zhoubné. Některé mohou být škodlivé jen v místě svého vzniku, jiné prorůstají hlouběji a vytvářejí i zhoubné metastázy. V České republice připadá na 100 tisíc obyvatel průměrně 21 případů rakoviny kůže.

Slovníček pojmů

Karcinom

zhoubný nádor vznikající z epitelu

Bazaliom

nejčastější zhoubný kožní nádor

Melanom

nejzávažnější typ rakoviny kůže, který vzniká z pigmentových buněk

Spinaliom

méně častý kožní nádor

ABCDE test

kontrola znamének a pih dle velikosti, asymetrie, barvy, ohraničení a vývoje v čase

Dermatoskopie

vyšetření znamének a pih digitálním dermatoskopem

Biopsie

odběr vzorku tkáně (bioptického vzorku) z živého organismu k morfologickému vyšetření

zhoubný nádor vznikající z epitelu

Koho nejčastěji postihuje rakovina kůže?

Nejvíce jsou postižení muži ve věku nad 50 let, kteří riziko kožního nádoru podceňují, a ženy ve věku 10‒29 let, které se nadměrně vystavují slunci.

Jaké jsou příznaky rakoviny kůže?

Mezi hlavní příznaky rakoviny kůže patří různé změny na kůži. Jedná se o začervenání, atypická mateřská znaménka, výrůstky, záněty nebo krvácení. Zejména u mateřských znamének je třeba dávat si pozor na několik faktorů.

Velikost

Asymetrie

Barva

Ohraničení

Vývoj

Rakovina
na vlastní kůži
Vladislav Ehrlich

Žádné bolesti jsem neměl

Vladislav Ehrlich si prošel rakovinou kůže. Jeho setkání s nepřítelem proběhlo mírně a bez komplikací. Vladislav proto bere celou anabázi pozitivně a s humorem. I takové konce může rakovina mít, pokud je odhalena včas.

Možnosti léčby rakoviny kůže

U zhoubných nádorů je základním způsobem léčby chirurgické odstranění. Cílem je zbavit tělo veškerých škodlivých buněk, a proto se kromě nádoru samotného odstraní také zdravá kůže a veškeré mízní uzliny v okolí nádoru.

Mezi další možnosti léčby patří ozařování, chemoterapie, biologická léčba nebo imunoterapie. Záleží na parametrech jednotlivých nádorů jako tloušťka nebo přítomnost metastáz. Ozařování a chemoterapie se většinou provádí u těch lidí, kteří z nějakého důvodu nemohou podstoupit chirurgický zákrok.

Imunoterapie je určená především pro pacienty se zhoubným melanomem. Ke zničení nádoru se využívá vlastní imunitní systém člověka, který je podpořen, aby ničil zhoubné buňky.

Rizikové faktory vzniku rakoviny kůže

Nejvíce ohrožená jsou místa, která pravidelně vystavujeme slunci - záda, ramena, nohy a hrudník. Nejčastěji nádory vznikají v nejsvrchnější kožní vrstvě.

Světlá kůže

Hodně pih

Častý pobyt na slunci

Rodinná historie

Slabá imunita

Radiační záření nebo chemikálie

Mýty
o rakovině kůže
MUDr. Ondřej Kodet

Že rakovinu kůže způsobuje jen sluneční záření? A postihuje nemoc pouze starší lidi? Nejčastější mýty o rakovině kůže vyvrátil odborník na dermatologii Ondřej Kodet.

Prevence rakoviny kůže

Pravidelná kontrola

Návštěva lékaře

Ochrana před sluncem

Nekuřáctví